Na konci apríla 2017 získal celovečerný hraný film Ja, Olga Hepnarová po tucte ocenení v zahraničí, cenách Českej filmovej kritiky, Českých levoch a Slnka v sieti aj cenu za najlepší český a slovenský film na prestížnej bilančnej prehliadke Finale Plzeň, Zlatého lednáčka v kategórii za najlepší hraný film roka 2016. Toto ocenenie ako najlepší český a slovenský film po mnohých iných českých a slovenských cenách za jednotlivé tvorivé výkony možno film získal na domácej pôde aj vďaka tomu, že členovia poroty boli len zo zahraničia (Labina Mitevska, Andrzej Chyra, Christopher Goodwin, Edvinas Pukšta a Eve Gaberau) a svedčí to aj o tom, že význam a hodnota filmu ďaleko prekračuje krajiny jeho vzniku.
RUKOJEMNÍK
v
Severnej Amerike a Číne
World sales agent celovečerného hraného filmu Rukojemník, ktorý bol úspešne uvedený v rokoch 2014 a 2015 na Slovensku a v Českej republike, nám oznámil, že v mesiaci marec 2017 bol film zaradený do distribúcie v Spojených štátoch amerických a Kanade na nasledovných platformách Amazon, Amazon Prime, Hulu, Hulu Plus, Google Play, iTunes, Netflix, Samsung Media Hub, Vudu, FlixFling, Fandor, Mubi, BigStar.
Súčasne nám potvrdil, že počas najväčšieho filmového trhu v Ázii, ktorý sa konal v Hong Kongu 13.-16.3.2017, podpísal zmluvu o distribúcii Rukojemníka v Číne.
(Prebrali sme z www.slovakproducers.com)
Slovenskí nezávislí filmoví producenti
a
Slnko v sieti
Český lev
Ceny českej filmovej kritiky
V piatok 7.4.2017 bude oznámených a ocenených 14 laureátov slovenských národných cien za celovečerné hrané filmy Slnko v sieti. Členovia SAPA získali tento rok za filmy Ja, Olga Hepnarová a Masaryk celkom 17 nominácii v rôznych kategóriach. Pred mesiacom, 4.3.2017 boli udeľované národné filmové ceny v Českej republike, Český lev. Celovečerné filmy producentov, ktorí sú členmi SAPA, Masaryk a Ja, Olga Hepnarová získali všetkých 14 ocenení za celovečerné hrané filmy. Navyše, projekt Ja, Olga Hepnarová získal neštatutárnu cenu za najlepší plagát.
A niekoľko týždňov predtým, 28.1.2017 boli v divadle Archa odovzdané ceny Českej filmovej kritiky za najlepšie české filmy vyrobené v roku 2016 a v tom istom roku uvedené do kín. Zo šiestich udelených ocenení za celovečerný hraný film, získal česko-slovensko-poľsko-francúzsky film Ja, Olga Hepnarová štyri ocenenia.
Realizáciu a distribúciu oboch filmov podporil Audiovizuálny fond a Státní fond kinematografie.
Ja, Olga Hepnarová (2016)
sa v priebehu necelého roka stala najúspešnejším českým a slovenským filmom v zahraničí. Viac ako šesťdesiat medzinárodných festivalov a prehliadok, tucet ocenení v zahraničí, kinodistribúcia v siedmych krajinách, predaj licencii pre ďalšie formy distribúcie v Európe, Ázii, Severnej i Južnej Amerike, zaradenie medzi päť najlepších filmov roka portálom Screendaily.com, nominácia na Európske filmové ceny prezídiom Európskej fimovej akadémie; v časovom horizonte ostatných desiatich rokov sa zaradil tak v Čechách i na Slovensku k najúspešnejším filmom, ak k tomu pridáme viac ako šestdesiapäťtisíc divákov v kinách v Čechách a na Slovensku nie je až tak prekvapujúce, že film získal aj najviac nominácii (šesť) na Ceny českej kritiky za rok 2016. Navyše uvedenie filmu do kín v Poľsku vrátane multiplexov v najväčších poľských mestách (napr.: Varšava, Krakov, Vroclav, Lodž), ktoré začína tento týždeň, takmer rok po mimoriadne úspešnom premiérovom uvedení filmu na Berlínskom festivale, znamená, že viac ako prekvapujúci a nečakaný úspech filmu v najrôznejších diváckych, odborných a distribučných líniach nie je výsledkom jeho paradoxnej tématickej atraktivity, či podivnej aktuálnosti (čo je skôr “čaro nechceného”). Minulý rok potvrdil význam a hodnotu niekoľkoročného kreatívneho úsilia debutujúcich scenáristov a režisérov Tomáša Weinreba a Petra Kazdu a koncepcie medzinárodneho česko-slovensko-poľsko-francúzskeho producentského a distribučného tímu, podporej nielen z najväčších poľských a českých verejných zdrojov a i Audiovizuálneho fondu na Slovensku.
Viac na: http://bit.ly/JOH2016
SNÍMKU JA, OLGA HEPNAROVÁ OCENILI NA FESTIVALE VO VILNIUSE
Filmový debut českých režisérov Tomáša Weinreba a Petra Kazdu - Ja, Olga Hepnarová získal po ocenení za réžiu v Sofii, ďalšiu cenu z filmového festivalu. Tentokrát sa stal jedným z dvoch najlepších filmov Hlavnej súťaže festivalu, sekcie Nová Európa – Nové mená (New Europe – New Names). Film vybrala päťčlenná porota spomedzi 10 snímok.
Presne v deň slovenskej distribučnej premiéry slovenskej koprodukčnej snímky Ja, Olga Hepnarová sa v Litve skončil už 21.ročník medzinárodného filmového festivalu Vilňus “Kino Pavasaris”. Od roku 2009 je súčasťou programu festivalu aj súťažná sekcia „Nová Európa – Nové mená“, v ktorej medzinárodná porota vyberá najlepšie tituly, ktoré sú debutmi talentovaných mladých filmárov zo strednej a východnej Európy. V roku 2015 vyhrala túto sekciu slovenská snímka Koza Ivana Ostrochovského, v predošlých rokoch v nej však súťažili aj iné naše snímky – napríklad Zázraky Juraja Lehotského, či Môj pes Killer Miry Fornay. Tento rok si hlavnú cenu sekcie odnieslo dielo českých režisérov Tomáša Weinreba a Petra Kazdu – slovenská koprodukčná snímka Ja, Olga Hepnarová.
Film Ja, Olga Hepnarová zaujal porotu zloženú s tvorcov a kritikov z Európy, Ázie a Latinskej Ameriky viac ako ostatných osem súťažmých filmov, z čoho má prirodzene režisérske duo veľkú radosť. „Sme šťastní. Nečakali sme hlavnú cenu z Vilniusu. Bola s nami aj Michalina a tešila sa rovnako ako my. Festival bol veľmi fajn, a aj náš francúzsky distribútor považuje programátorov tohto festivalu za veľmi kvalitných v európskych kontextoch,“ konštatujú Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Snímka, ktorá je koprodukciou Česka, Slovenska, Poľsko, i Francúzska potešila samozrejme aj slovenského producenta Mariana Urbana: „Je skvelé, že slovenská kinematografia sa tak výrazne presadzuje v tomto vysoko oceňovanom druhu tvorby autorských a umeleckých filmov a stáva sa významnou súčasťou tých najprogresívnejších európskych trendov, o kvalite súťaže svedčí aj to, že v súťaži bol aj iný slovensko-český film - Eva Nová - významne ocenený už na IFF Toronto a naposledy aj slovenskými Národnými cenami Slnko v sieti.“, povedal na margo výhry.
Silný filmový príbeh - skutočný príbeh ženy, ktorá v roku 1973 úmyselne zrazila a usmrtila tak 8 ľudí na električkovej zastávke, má za sebou prvý víkend v slovenských kinách. Po predpremiérach a prvom víkende premietania film videlo už viac ako 2 000 divákov a premieta sa nielen vo filmových kluboch, ale aj kinách, miniplexoch a dvoch bratislavských multiplexoch. Svoju predpremiéru mal počas MFFK Febiofest, kde sa stal najúspešnejším filmom bratislavskej časti festivalu.
Film Ja, Olga Hepnarová vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu, Českého fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu. Slovenským producentom je Marian Urban z ALEF FILM & MEDIA. Film vznikal v spolupráci s českými spoločnosťami Black Balance a love.FRAME, poľskou spoločnosťou Media Brigade a s francúzskou Arizona productions.
SKUTOČNÝ PRÍBEH OLGY HEPNAROVEJ PRICHÁDZA DO KÍN
Olga Hepnarová v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy na zastávke električky a zabila 8 ľudí. Jej čin plánovala a bola za neho odsúdená na smrť. Stala sa tak poslednou popravenou ženou v ČSSR. Jej príbeh zobrazuje filmový debut českých režisérov Tomáša Weinreba a Petra Kazdu – Ja, Olga Hepnarová. Ocenili ho už aj na festivale v Sofii. Teraz prichádza do slovenských kín.
Tohtoročný Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest otvárala snímka, ktorá otvárala aj sekciu Panorama na Berlinale 2015. Je ňou sugestívny film Ja, Olga Hepnarová, ktorý vznikol v koprodukcii Česka, Poľska, Slovenska a Francúzska. Čiernobiela snímka je skutočným príbehom mladej, osamelej outsiderky, ktorá sa nedokázala stať súčasťou spoločnosti tak, ako bolo od nej očakávané. Mala len 22 rokov, keď sa rozhodla tejto spoločnosti pomstiť. „Ja, Olga Hepnarová, obeť vašej beštiality, odsudzujem vás na trest smrti zrazením,“ napísala Hepnarová v liste, ktorý poslala do redakcií Svobodného slova a Mladého světa v deň, keď sa rozhodla svoj rozsudok vykonať.
Jej príbeh zaujal dvojicu režisérov počas štúdia na FAMU „Hepnarovej osud nám padol do rany, fascinoval nás aj tým, že konvenuje s existencializmom a ten je nám obom veľmi blízky,“ hovorí Tomáš Weinreb. Príbeh a film skladal spolu s Petrom Kazdom od roku 2007. Pre nájdenie hlavnej predstaviteľky sa vybrali do Poľska a našli mladú Michalinu Olszańsku. „ Hneď ako vošla do miestnosti, vedeli sme, že to je Olga Hepnarová,“ dopĺňa Weinreb. Ich výber nemajú prečo ľutovať: „ ...má hrdinku, akú režisérom (...) zoslalo samo poľské herecké nebo. Michalina Olszańska dokáže nemožné: jej postava je zároveň detsky zraniteľná, žensky príťažlivá aj ľudsky odpudivá,“ píše český portál idnes.cz. A to je len jedna z reakcií na silný herecký výkon mladej Poľky.
Už v pôvodnej verzii scenára som ocenil odhodlanie autorov, ktorí sedemdesiate roky zažili len ako malé deti, tento tragický prípad a čin rozprávať ako univerzálnu existenciálnu drámu. Ako príbeh, v ktorom síce cítiť na pozadí marazmus komunistickej normalizácie, ale mrazivé memento je nadčasové a univerzálne, ako žiaľ, aj dnes môžeme podobné drámy sledovať v rôznych kútoch celého sveta. Som veľmi rád, že je to slovenský koprodukčný film, ktorý vznikal ako trojstranná koprodukcia českých, slovenských a poľských partnerov, jej vývoj však pozorne sledoval francúzsky distribútor, a keď videl prvý zostrih rozhodol sa stať aj koproducentom nášho filmu, hovorí producent Marian Urban. On však nie je jediným slovenským spolupracovníkom na filme. V snímke sú použité skladby Mariána Vargu a Collegium Musicum, zvukovým majstrom bol Miroslav Masica, vedúcim výpravy Jaroslav Košťal, najkrúcania vo Svita a pod Tatrami realizoval celý slovenský štáb a svoje zastúpenie máme aj v hereckom obsadení. Vo filme uvidíme Juraja Nvotu, Zuzanu Stavnu a , žiaľ poslednýkrát, si tu zahral aj Ivan Palúch.
Snímka sa vo svete stretla s úspechom. Nielen, že otvárala sekciu Panorama na prestížnom Berlinale, ale pozvaná bola už na dva tucty iných medzinárodných filmových festivalov. Na jednom z nich už film aj ocenili - na festivale v Sofii cenu získalo duo Tomáš Weinreb a Petr Kazda za Najlepšiu réžiu. Výbornou správou je aj to, že producenti majú už za sebou dokonca úspešné rokovania o distribúcii snímky vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku, Brazílii a Kanade.
Film do slovenskej distribúcie prichádza vo štvrtok 14. apríla, s úspechom sa však už stretol počas tohtoročného MFFK Febiofest. Tu sa stal najnavštevovanejším filmom bratislavskej časti festivalu.
Film Ja, Olga Hepnarová vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu, Českého fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu. Slovenským producentom je Marian Urban z ALEF FILM & MEDIA. Film vznikal v spolupráci s českými spoločnosťami Black Balance a love.FRAME, poľskou spoločnosťou Media Brigade a s francúzskou Arizona productions.
Celovečerný hraný film Ja, Olga Hepnarová dnes otvára Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest
Po viac ako úspešnom uvedení slovenského koprodukčného filmu Ja, Olga Hepnarová (Česká republika – Slovensko – Poľsko – Francúzsko) na Berlinale a mnohých ďalších medzinárodných filmových festivaloch na niekoľkých kontinentoch (Južná Amerika, Európa, Ázia) sa snímka predstaví aj slovenským divákom. Dramaturgovia MFFK FEBIOFEST ho vybrali ako otváraciu snímku festivalu. Vo štvrtok o 22:00 v Kine Lumière v Bratislave predstavia divákom film tvorcovia osobne. Hneď na druhý deň bude film uvedený v súťaži IFF Febiofest 2016 v Prahe. Do distribúcie sa dostane v Čechách 24. marca a na Slovensku 14. apríla.
Silná snímka Ja, Olga Hepnarová vychádza zo skutočných udalostí a je príbehom mladej ženy, ktorá v roku 1973 nasadla do nákladného auta a v centre Prahy zabila osem ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty spoločnosti, ktorá jej podľa nej celý život ubližovala. V roku 1975 ju ako poslednú ženu v Československu popravili. Snímka je existenciálnou drámou Olgy Hepnarovej, príbehom osamelého človeka vymedzujúceho sa voči väčšinovej spoločnosti, príbehom, ktorý vyústi do tragédie a niet v ňom víťaza ani porazeného. Poskytuje pohľad tvorcov na traumatický život a čin titulnej hrdinky, ktorý je reálny z určitého odstupu tak, aby sa emotívne neprikláňal na stranu Olgy Hepnarovej. Súčasne je aj drámou ľudí z jej okolia a jeho tvorcovia sa snažia nájsť príčiny jej strašného agresívneho aktu.
Nakrúcanie snímky prebiehalo v rokoch 2013 – 2014 v Poľsku, Čechách a na Slovensku – pod Vysokými Tatrami a vo Svite. Hudobná dramaturgia je minimálna a interpretom všetkých skladieb je Collegium Musicum a jedna z najvýznamnejších osobností nielen slovenskej, či československej rockovej scény sedemdesiatych rokov, Marián Varga. List spolupracovníkov obsahuje niekoľko slovenských mien. V hereckom obsadení nájdeme slovenských hercov Juraja Nvotu, Zuzana Stavnú a , žiaľ poslednýkrát, si práve v tomto filme zahral aj Ivan Palúch. Medzi slovenských tvorcov filmu ďalej patria zvukový majster Miroslav Masica, vedúci výpravy Jaroslav Košťál, ako i mnoho iných vrátane producenta Mariana Urbana.
Pozvánky na filmové festivaly z ďalších desiatich krajín svedčia o tom, že film sa zaoberá univerzálnou témou, ale prináša aj nadštandardný umelecký výkon tvorcov okolo scenáristických a režijných debutantov Tomáša Weinreba a Petra Kazdu. O tom vypovedá aj niekoľko desiatok názorov z významných nemeckých, talianskych, českých, ale aj amerických filmových periodík a portálov. Festivalovými ohlasmi sa však úspech filmu za hranicami nekončí. Producenti majú za sebou už aj úspešné rokovania o distribúcii snímky vo Veľkej Británii, Írsku, Francúzsku, Brazílii a Kanade.
Dráma Ja, Olga Hepnarová bude počas MFFK FEBIOFEST premietaná nielen v Bratislave, ale aj v ďalších slovenských mestách (Banská Bystrica , Kežmarok, Košice, Levice, Martin, Prešov, Prievidza, Trenčín, Trnava), do ktorých festival putuje po skončení bratislavskej časti. Následne od 14. apríla vchádza do oficiálnej kinodistribúcie.
Film Ja, Olga Hepnarová vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu, Českého fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu. Slovenským producentom je Marian Urban z ALEF FILM & MEDIA. Film vznikal v spolupráci s českými spoločnosťami Black Balance a love.FRAME, poľskou spoločnosťou Media Brigade a s francúzskou Arizona productions.
NOMINÁCIA NA CENU ZA NAJLEPŠÍ PRVÝ HRANÝ FILM NA 66. IFF BERLIN 2016
Slovenský koprodukčný film (Česká repubika – Slovensko – Poľsko – Francúzsko) Ja, Olga Hepnarová získal prvé ocenenie ešte pred uvedením na 66.ročníku IFF Berlin/Berlinale, kde bude otváracím filmom sekcie Panorama. Takouto poctou nebol doposiaľ ocenený žiaden český ani slovenský film, navyše film Ja, Olga Hepnarová a jeho režiséri Tomáš Weinreb a Peter Kazda sú nominovaní na cenu za najlepší prvý hraný film. Vedenie festivalu spomedzi všetkých prvých hraných celovečerných filmov uvedených vo všetkých sekciách tohtoročného Berlinale vybrala tie, o ktorých bude rozhodovať trojčlenná porota v zložení režisér a producent Michel Franco, herec Enrico Lo Verso a režisérka Ursula Meier
Film sme nakrúcali od roku 2013 do roku 2014 v Poľsku, Čechách a na Slovensku, pod Vysokými Tatrami a vo Svite. Existenciálna dráma pracuje s minimálnou hudobnou dramaturgiou. Interpretom všetkých skladieb je Collegium Musicum a jedna z najvýznamnejších osobností nielen slovenskej, či československej rockovej scény sedemdesiatych rokov Marián Varga. Vo filme sa objavia aj slovenskí herci Juraj Nvota, Zuzana Stavná a žiaľ, poslednýkrát si vo filme zahral aj Ivan Palúch. Medzi slovenských tvorcov filmu ďalej patria zvukový majster Miroslav Masica, vedúci výpravy Jaroslav Košťál, ako i mnoho iných.
Príbeh o osamelej mladej žene, vymedzujúcej sa proti väčšinovej spoločnosti je nielen pohľadom na traumatický život Olgy Hepnarovej, je tiež drámou ľudí z jej okolia a snaží sa odhaliť príčiny jej strašného, agresívneho aktu.
Olga Hepnarová nasadla v roku 1973 do nákladného auta a v centre Prahy zabila 8 ľudí. Svoj čin považovala za akt pomsty voči spoločnosti, ktorá jej, podľa nej, celý život ubližovala. V roku 1975 bola ako posledná žena na území Československa popravená.
Film vznikol s podporou Audiovizuálneho fondu, Českého fondu kinematografie a Poľského filmového inštitútu. Slovenským producentom je Marian Urban z ALEF FILM & MEDIA. Film vznikal v spolupráci s českou filmovou spoločnosťou Black Balance, poľskou spoločnosťou Media Brigade a s francúzskou Arizona productions.
Dnes Vám pripájame trailer a fotografie z filmu.
Trailer: https://vimeo.com/154567754
Fotografie: http://bit.ly/jaolgahepnarovaphotos
Martina Urbanová
ALEF FILM & MEDIA
Divácky záujem o naše celovečerné hrané filmy, ktoré sme dokončili a uviedli do slovenských kín a v televíznom vysielaní v rokoch 2014 a 2015.
Rukojemník a Johankino tajomstvo, prekročil všetky naše očakávania a okamžite po prvom uvedení sa dostali medzi 5 najsledovanejších slovenských filmov v slovenských televíziach vyrobených na Slovensku od roku 2010 do roku 2016:
1. Láska na vlásku 963 000 divákov
2. Johankino tajomstvo 809 000 divákov
3. Legenda o lietajúcom Cypriánovi 604 000 divákov
4. 38 517 000 divákov
5. Rukojemník 389 000 divákov
Ostatné slovenské celovečerné majoritné filmy z rokov 2010 až 2014 uvedené v slovenských televíznych spoločnostiach:
38 (TV Markíza), Absolventi/Sloboda nie je zadarmo (RTVS), Až do mesta Aš (RTVS), Banícky chlebíček (RTVS), Cigán (RTVS), Cináni idú do volieb (RTVS), Comeback (RTVS), Čas grimás (RTVS), Devínsky masaker (TV JOJ), eŠteBák (RTVS), Exponáty alebo príbehy z kaštieľa (RTVS), Felvídek – Horná zem (RTVS), Chránené územie (RTVS), Kandidát (TV JOJ), Kauza Cervanová (RTVS), Krok do tmy (RTVS), Láska na vlásku (RTVS), Legenda o lietajúcom Cipriánovi (RTVS), Lóve ( TV JOJ), Lyrik (RTVS), Marhuľový ostrov (RTVS), Milan Čorba (RTVS), Môj pes Killer (RTVS), Mŕtvola musí zomrieť (RTVS), Nickyho rodina (RTVS), Slovensko 2.0 (RTVS), Socialistický Zombi Mord (RTVS), Štvorec v kruhu alebo Život medzi únikmi a snami (RTVS), Tanec medzi črepinami (RTVS), Všetky moje deti (RTVS), Zamatoví teroristi (RTVS), Zázrak (RTVS), Zvonky šťastia (RTVS).
(zdroj: Miro Ulman/ PMT/TNS SK, Únia filmových distribútorov SR/ RTVS)
JOHANKINO TAJOMSTVO - ÚSPECHY V SLEDOVANOSTI
Najsledovanejši film 25.12.2015 v slovenských televíziách
701 000 divákov
JOHANKINO TAJOMSTVO - STV 1
http://www.rtvs.sk/televizia/clanky/96724/rtvs-pocas-vianoc-dosiahla-najvyssiu-sledovanost-za-poslednych-11-rokov
Najsledovanejši film 26.12.2015 v Českej republike
1 685 000 divákov
JOHANKINO TAJOMSTVO - ČT1
http://www.mediaguru.cz/2015/12/johancino-tajemstvi-videlo-necelych-17-mil-divaku/#.VoEIjuu9ihg